Print Friendly, PDF & Email

Klasyfikacja stali obejmuje dość zróżnicowane warianty tego materiału.

Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat klasyfikacji stali oraz zapoznać z podstawowymi rodzajami stali.klasyfikacja-stali

Stal do nawęglania

Wśród różnych rodzajów stali można przede wszystkim wyszczególnić stal do nawęglania. Jest ona używana w procesie obróbki cieplno-chemicznej, która inaczej nazywana jest nawęglaniem. W tym procesie zazwyczaj wykorzystuje się stale o podwyższonych parametrach jakościowych, a także stale stopowe, które w swoim składzie zawierają dość niewielką zawartość węgla. Stal tego rodzaju ma zastosowanie w wielu rodzajach maszyn, które mają twardą warstwę wierzchnią oraz podlegają zmiennym obciążeniom podczas pracy.

Stal do ulepszania cieplnego

Klasyfikacja stali obejmuje również stal do ulepszania cieplnego. Ten rodzaj stali wykorzystywany jest przede wszystkim do obróbki cieplnej ulepszania cieplnego. W przypadku ulepszania cieplnego zazwyczaj wykorzystywane są stale jakościowe o bardzo wysokich parametrach, ale także stale niskostopowe oraz stopowe. Stal tego rodzaju ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Jest przede wszystkim używana w przypadku produkcji wyrobów podatnych na stosunkowo spore obciążenia podczas pracy.

Stal konstrukcyjna

Bardzo często wykorzystywanym rodzajem stali jest stal konstrukcyjna, która ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Przede wszystkim wykorzystywana jest podczas tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych, ale także powstają z niej części maszyn oraz urządzeń. Stal konstrukcyjna dostępna jest w postaci bardzo wielu wyrobów hutniczych. Wśród podstawowych rodzajów stali konstrukcyjnej można wymienić następujące:
– stale konstrukcyjne ogólnego przeznaczenia,
– stale konstrukcyjne niskostopowe,
– stal konstrukcyjna wyższej jakości.

Stal łożyskowa

Klasyfikacja stali obejmuje również taki jej rodzaj jak stal łożyskowa. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do produkcji różnego rodzaju łożysk tocznych, które stanowią elementy wielu urządzeń. Stale łożyskowe charakteryzuje się wyjątkowo wysoką jakością. Jest twarda oraz wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego jest również odporna na ścieranie i korozję, a także na działanie wysokich temperatur.

Stal narzędziowa

Wśród różnych rodzajów stali wyszczególnia się także stal narzędziową, która przeznaczona jest przede wszystkim do produkcji różnego rodzaju narzędzi, ale także do obróbki oraz przetwarzania innych wyrobów. Stal narzędziowa jest bardzo odporna na ścieranie, a także charakteryzuje się wyjątkową twardością. Dzięki temu mogą być z niej wytwarzane nawet najbardziej zaawansowane narzędzia. Można w niej znaleźć dość dużą zawartość węgla, co jest gwarancją wysokiej jakości tego materiału.

Stal sprężynowa

Stal sprężynowa to kolejny rodzaj stali. Wytwarza się z niej dość zróżnicowane elementy, wśród których można przede wszystkim wymienić resory, sprężyny oraz drążki skrętne. Jest to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi sprężystości tego materiału, a także jego dość wysokiej wytrzymałości.

 

Źródło