Gatunek stali: STAL NARZĘDZIOWA NA FORMY

stal narzędziowa na formy
Stal narzędziowa do konstrukcji korpusów i wkładek, generalnie form do tworzyw sztucznych, najczęściej wykorzystuje się stal gatunku 1.2311(P20). Istnieją również nieco zmienione wersje tej stali. Często ich właściwości określa się, odnosząc się do stali gatunku P20.

Jedną z bardziej znanych modyfikacji wymienionej stali, jest gatunek 1.2312(PS+S). Posiada on nieco lepszą skrawalność, zwaną też obróbką wiórową, za sprawą obecności znacząco większej ilości siarki. Zwykle jest to jedna dziesiąta procenta, wobec setnych lub tysięcznych procenta w gatunku P20. Trzeba jednak zauważyć, że wzrost ilości siarki ma również negatywne konsekwencje. Przede wszystkim, stal gatunku 1.2312 nie daje się zbyt łatwo polerować, ze względu na pasy siarki, będące efektem jej nierównomiernego rozkładu.

Stal narzędziowa 1.2311 nie nadaje się do tworzenia kloców grubości 600 lub 800 mm. Wytworzenie tak grubego materiału nie jest możliwe ze względu na miękki środek bloku, wynikający z niewystarczającej hartowności stali. Problem ten rozwiązuje się poprzez dodanie do składu niklu. Tego typu stopy oznacza się jako 1.2378 oraz 1.278 HH. W pierwszym z wymienionych gatunków wyraźnie zwiększa się twardość, jak również wytrzymałość stali. Niestety, dochodzi do pogorszenia skrawalności. Obróbka stali 1.2738 trwa dłużej i jest kosztowniejsza, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych gatunków. Warto jednak zauważyć, że stal ta ma lepiej wyrównaną twardość i to nie tylko na obrzeżach, ale także w środku.

Stal na formy jest materiałem używanym do produkcji form, w tym form do wykrawania na zimno, matryc do kucia na gorąco, form do odlewania ciśnieniowego i innych. Forma jest głównym narzędziem do przetwarzania w przemyśle produkcji maszyn, silników, radiometrów itp. Jakość formy miałaby bezpośredni wpływ na jakość techniki przetwarzania, precyzję i wydajność produktów i nie tylko. Właściwości i obróbka cieplna stali na formy miałyby ogromny wpływ na jakość formy, z wyjątkiem dobrego projektu pod względem precyzji konstrukcyjnej i obróbki. Jego gatunki, specyfikacja i jakość określają właściwości, żywotność i okres produkcji matrycy.

Oops, Post Not Found!

Uh Oh. Something is missing. Try double checking things.

This is the error message in the parts/content-missing.php template.