Bardzo popularna jest stal narzędziowa. Stosowana jest do tworzenia rozmaitych narzędzi. Dzięki nim możliwe jest kształtowanie metalu, ceramiki bądź kompozytu.
Stal narzędziowa w życiu codziennym
Okazuje się, że ze stali zrobionych jest bardzo dużo elementów spotykanych w życiu codziennym. Wielu ludzi nie wie o tym, jak sporo zawdzięcza się stali. Ułatwia ona człowiekowi codzienne funkcjonowanie. Stal narzędziowa charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością oraz twardością. Co więcej, jest odporna na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Oprócz tego bardzo dobrze radzi sobie z podwyższonymi temperaturami oraz ścieraniem. Stal narzędziowa jest w stanie przenosić duże naprężenie, nawet przy temperaturze dochodzącej do 750 st. Celsjusza. Można ją bez problemu hartować podczas chłodzenia. Stal narzędziowa jest uniwersalna i powszechnie stosowana w życiu codziennym od wielu lat.
Najistotniejsze zalety stali narzędziowej
Stal narzędziowa jest odporna na intensywną eksploatację, zużycie, a ponadto na odkształcanie. Odnajduje zastosowanie w wielu branżach, w tym także w życiu codziennym. Jest odporna na udarność, co jest niewątpliwym jej atutem. W obecnych czasach stal narzędziowa wykorzystywana jest na szeroką skalę. Często stosuje się ją w rozbudowanych oraz profesjonalnie zarządzanych zakładów przemysłowych. Tego typu stal podlega również pewnemu podziałowi. Mowa tutaj o wyróżnieniu stali narzędziowej węglowej oraz stopowej. Przeznaczona jest do pracy na zimno bądź ciepło. Oprócz tego występuje w wersji szybkoschnącej. Zastosowanie konkretnego typu stali narzędziowej jest uzależnione od charakteru przeprowadzanych prac.
Zastosowanie stali narzędziowej
Stal narzędziowa stosowana jest przy produkcji narzędzi do obróbki plastycznej bądź skrawaniem. Można z niej również budować wszelakie formy odlewnicze, a ponadto wytwarzać np. noże tokarskie, frezy oraz wiertła. Istnieje też stal narzędziowa szybkotnąca, która określana jest również jako high speed steel. Taki typ stali narzędziowej stosowany jest do specjalistycznych narzędzi. Aby stal do pracy na zimno nadawała się dobrze do produkcji narzędzi produkcyjnych, które pracują w warunkach sporego tarcia oraz wysokich naprężeń, powinna zostać właściwie obrobiona przy zastosowaniu metod zwiększających odporność ścierną oraz trwałość materiału. Ciekawym przykładem jest stal X100CrMoV5, NCLV, której obróbka cieplna przebiega w pięciu etapach. Wykorzystuje się ją w wielu branżach. Dzięki niej możliwe jest tworzenie specjalistycznych narzędzi.