Stal a staliwo, metal to zdecydowanie najważniejszy materiał w szeroko pojętym budownictwie. Jego różne postaci wykorzystywane są do budowania pojazdów mechanicznych, różnego rodzaju maszyn czy elektronarzędzi. Dzięki swoim właściwościom takim jak: twardość, wytrzymałość mechaniczna i wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych jest niezastąpionym materiałem budowlanym.
Pomimo tego, że metal to materiał niezwykle twardy, to nie ma problemu z jego obróbką. Właściwości metalu pozwalają na modyfikacje jego formy poprzez dodatki stopowe. W ten oto sposób powstaje staliwo, które jest wieloskładnikowym stopem, złożonym z połączenia żelaza i węglem. Zatem jakie są różnice zestawienia stali i staliwa?
Staliwo – struktura i właściwości
Staliwo charakteryzuje się przede wszystkim gruboziarnistą strukturą. Nie podlega również zmianie na drodze obróbki plastycznej. Należy podkreślić, że staliwo posiada nieco gorsze właściwości od stali. Tym samym najczęściej staliwo wykorzystywane jest na przykład na odlewy części maszyn, które wystawione są na większe obciążenia dynamiczne. W gruncie rzeczy staliwo to inne określenie stali o zawartości węgla od 01 do 025%. W efekcie można zauważyć, że także stal rozumie się przez odpowiedni stop węgla i żelaza, która zawartość wynosi do 2,11%.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje staliwa takie jak: stopowe i niestopowe. W przypadki pierwszego z rodzajów staliwa ma ono przede wszystkim zastosowanie konstrukcyjne. Tworzy się z niego różnego rodzaju narzędzia żaroodporne oraz konstrukcje maszynowe. Z kolei staliwo niestopowe stosuje się głównie na odlewy przy pracach pod ciśnieniem. Należy zaznaczyć, że bardzo dużą zaletą staliwa jest bardzo łatwa spawalność i skrawalność. Poza tym jest stosunkowo tanie w wykonaniu, odporne na ściskanie, korozje i obciążenia.
Stal a staliwo – zastosowanie i różnice
Wykorzystanie metalu w produkcji czy budowanie to obecnie bardzo powszechne rozwiązania. Stal i staliwo to materiały posiadające różną charakterystykę. Najważniejszymi różnicami, które każdy powinien znać w aspekcie odróżnienia stali od staliwa to przede wszystkim różny skład chemiczny, inną zawartość węgla oraz innych dodatków, a także faktu, że staliwo nie jest poddawane obróbce plastycznej. Niemniej dzięki bardzo szerokiemu zastosowaniu, stal jest podstawowym surowcem, który wykorzystywany jest do budowy samochodów, kadłubów statków, platform morskich czy rakiet kosmicznych.