Metal to surowiec, który nie jest łatwy w obróbce, dlatego konieczne jest użycie do tego celu specjalistycznych urządzeń. Wśród wielu różnych metod obróbki metali można wymienić m.in. wiercenie, frezowanie, gwintowanie czy toczenie – w każdym z tych procesów koniecznie jest zastosowanie również chłodziwa. Czym jest i jaka jest rola chłodziwa?

Chłodziwo – co to takiego?

W czasie obróbki metali specjalistycznymi urządzeniami powstaje bardzo wysoka temperatura, która może negatywnie wpływać na prawidłowy przebieg tych procesów. W jej wyniku może między innymi materiał się odkształcać i tym samym uszkadzać, co uniemożliwia jego dalszą obróbkę i generuje straty. Aby zapobiegać takim uszkodzeniom, należy stosować chłodziwo, czyli specjalną ciecz chłodząco-smarującą, której strumień kieruje się na ostrze urządzenia obrabiającego metal.rola chłodziwa

Z czego składa się chłodziwo? Ta chłodząco-smarująca ciecz składa się przede wszystkim z wody, a dokładnie jest mieszaniną wody oraz olejów. Co istotne, zawartość oleju nie powinna być większa niż 10%, ale również nie mniejsza niż 5%. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy zastosowaniu właśnie takich proporcji dla chłodziwa. Ciecz podczas obróbki metali zachowuje się bardzo dobrze i nie powoduje między innymi efektu spienienia.

Rola chłodziwa przy obróbce metali

Ta specjalna ciecz chłodząco-smarująca jest niezwykle ważna przy obróbce metali – rola chłodziwa nie ogranicza się tylko do wychładzania ostrza i przedmiotu obrabianego, ale również pełni inne ważne dodatkowe funkcje. Należy do nich między innymi smarowanie, co przyczynia się do zmniejszenia zjawiska tarcia, a także usuwanie zanieczyszczeń z urządzenia obrabiającego metal oraz odprowadzenie wiórów i utrzymanie ich w odpowiedniej postaci. Ponadto rola chłodziwa to także zabezpieczenie i ochrona przed korozją elementów urządzeń służących obróbce metali, co w konsekwencji przedłuża ich trwałość.

Aby chłodziwo dobrze spełniało swoje funkcje, to konieczne jest także prawidłowe jego podawanie. Najczęściej odbywa się to w sposób zewnętrzny za pomocą dysz lub poprzez wrzeciono – strumień chłodziwa podawany jest w miejsce najbardziej narażone na niekontrolowany wzrost temperatury. Odpowiednio zastosowane chłodziwo sprawia, że procesy obróbki metali przebiegają prawidłowo i tym samym nie generują strat w postaci uszkodzonego materiału.

Chłodziwo ma także duży wpływ na samo bezpieczeństwo pracy przy obróbce metali, a także na precyzję wykonywanych czynności na metalach, co ma niewątpliwe znaczenie dla ich późniejszej jakości.