Korozja jest procesem stopniowego niszczenia materiałów, który następuje w wyniku oddziaływania ściśle określonych czynników środowiskowych na dany przedmiot. Korozja może zachodzić zarówno w wyniku reakcji chemicznych, jak i procesów fizycznych, elektromechanicznych czy mikrobiologicznych.
Czym jest korozja?
O korozji mówi się najczęściej w odniesieniu do metali, choć w rzeczywistości proces może dotyczyć także materiałów niemetalicznych takich jak beton, drewno czy skały.
W przypadku korozji metali największy wpływ na to zjawisko mają procesy chemiczne i elektrochemiczne. Przy tego typu materiałach jest to proces naturalny i nieuchronny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że metale z natury są pierwiastkami dążącymi do stanu, w jakim występuje w rudach. Dlatego też nie ma możliwości całkowitej ochrony metalu przed korozją. Na szczęście przy zastosowaniu odpowiednich metod i środków można znacząco spowolnić proces rozpadu stali. Po czym można poznać, że materiał został dotknięty korozją? Najbardziej charakterystycznymi objawami jest rdzewienie żelaza oraz pokrywanie się miedzi i jej stopów patyną. W przypadku stali nierdzewnej kiedy warstwa pasywna zostanie uszkodzona również może powstać korozja.
Najczęstsze przyczyny korozji
Na występowanie korozji wpływ ma mnóstwo czynników, a jednym z nich jest jakość wykonania przedmiotu. Jeżeli wykonany jest prawidłowo i odpowiednio zabezpieczony wówczas szanse na to, że wystąpi korozja, są nieco mniejsze. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet bardzo dobra jakość wykonania nie świadczy o tym, że proces ten nigdy nie wystąpi. Są bowiem pewne czynniki, na które będzie on często narażony, które mogą w bardzo krótkim czasie sprawić, że zacznie on korodować.
W przypadku metali za pojawienie się korozji najczęściej odpowiada:
– woda – już nawet małe dzieci zdają sobie sprawę z tego, że metal pozostawiony w wodzie bardzo szybko podda się korozji. Woda powoduje drobne wżery w strukturze metalu, w efekcie czego jego powłoka jest trwale osłabiona i bardzo szybko zaczyna pojawiać się rdza. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, aby chronić przedmioty metalowe przed działaniem nie tylko wody, ale i wilgoci. Również zbierając się na powierzchni metalowego przedmiotu, może prowadzić do jego korodowania;
– powietrze, czyli coś niezbędnego do życia również przyczynia się do powstania korozji. Największe ryzyko wystąpienia tego zjawiska ma miejsce w przypadku wystawienia przedmiotu metalowego na długotrwałe działanie zmiennych temperatur, szczególnie z dodatnich na ujemnie w efekcie czego pojawia się wilgoć, sprzyjająca korodowaniu metalowych przedmiotów;
– sól (zarówno kuchenna, jak i drogowa) to substancja o silnych właściwościach żrących, ukazujących się szczególnie przy jej styczności z metalem. Metalowe przedmioty z powodzeniem można chronić przed solą kuchenną, jednak ochrona ich przed solą drogową, w szczególności zimą jest zdecydowanie trudniejsza.
Jak zapobiec powstawaniu korozji?
Aby zapobiec korozji, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym czy metalowe przedmioty przechowywane są we właściwy sposób. Miejsce, w którym będą się znajdowały, powinno być suche, należy również zadbać o brak wilgoci i stałą temperaturę otoczenia. Jeżeli metalowy przedmiot miał kontakt z solą drogową (co odnosi się głównie do karoserii samochodu), aby zapobiec powstawaniu korozji, należy jak najczęściej wycierać nadkola i progi z nagromadzonych zanieczyszczeń – tu najlepsza będzie miękka, wilgotna szmatka. W przypadku wielu metalowych przedmiotów opóźnienie korozji można uskutecznić poprzez ich regularne ich czyszczenie oraz konserwację wykonywaną z zastosowaniem specjalnych preparatów.