Galwanizacja to proces mający zastosowanie podczas zabezpieczenia elementów metalowych oraz w celu poprawy ich wyglądu. Galwanizacja jest elektrolitycznym osadzaniem metali w postaci cienkich powłok na innych materiałach, w tym przede wszystkim na metalach. Wiąże się to z zastosowaniem zjawisk elektrochemicznych i odpowiednim przygotowaniem materiałów do pokrycia ich nową powłoką.
Galwanizacja metalu- na czym polega ten proces?
Proces galwanizacji odbywa się poprzez przygotowanie odpowiedniej kąpieli galwanicznej, w której zanurzane są elektrody, a pomiędzy nimi przepływa prąd. Materiały, które poddaje się procesowi galwanizacji, muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim odpowiednio oczyszczone, aby nowo naniesiona powłoka była trwała i nie uległa uszkodzeniu. Po odpowiednim oczyszczeniu materiału zanurza się go w roztworze płynu elektrolitycznego. Płyn ten tworzy nową powłokę ochronną, ponieważ zawiera w sobie jony metalu powłokowego. Są to różne metale, z czego najpowszechniejsze zastosowanie mają: nikiel, złoto, chrom i cynk.
Proces galwanizacji polega na zanurzeniu materiału w roztworze, a następnie przesłaniu przez niego prądu stałego, dzięki czemu nowa powłoka jest trwała i przylega do powierzchni przedmiotu. W trakcie jednego procesu można osadzić na przedmiotach więcej niż jeden nowy metal.
Czym charakteryzuje się nowa powłoka powstała w efekcie procesu galwanizacji?
Na grubość nowej powłoki powstającej w efekcie przeprowadzenia procesu galwanizacji ma wpływ prąd, który wykorzystuje się w tym procesie oraz jego gęstość. W sytuacji kiedy jest ona zbyt mała to nowa powłoka jest grubokrystaliczna, natomiast jeśli zbyt duża – tworzą się narosty, które negatywnie wpływają na estetykę materiału.
W procesie galwanizacji istotne znaczenie ma również skład roztworu kąpieli galwanicznej, a także skład metali i temperatura elektrolitów.
Kiedy zastosowanie ma proces galwanizowania stali?
Galwanizacja jest procesem mającym zastosowanie na dużą skalę w wielu przedsiębiorstwach. Wynika to z faktu, że tworzy powłokę zabezpieczającą na metalu, który poddawany jest elektrolizie. W efekcie otrzymuje się więc materiał odporny na zmienne warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia zewnętrzne i mechaniczne. Sprawdza się to w wielu zakładach pracy. Dobrym przykładem jest proces galwanizacji stali, jako materiału, który trudno znosi wilgoć, ponieważ pokrywa się rdzą. Natomiast proces galwanizacji jest w stanie zabezpieczyć ją, a ponadto jest stosunkowo niedrogi, co stanowi dodatkowy atut. Galwanizacja wpływa też na zwiększenie estetyki różnego rodzaju materiałów, w tym również stali.
Galwanizacje uważa się za bezpieczną i dość prostą metodę, mającą szerokie zastosowanie. Nakładanie kolejnych warstw różnego rodzaju metali na siebie sprawia, że w efekcie powstaje materiał bardzo odporny na różnego rodzaju uszkodzenia i zachowujący estetyczny wygląd na długi czas.
Czy stal galwanizowana rdzewieje?
Nie, stal galwanizowana nie rdzewieje dopóki powłoka cynkowa nie zostanie uszkodzona. W sprzyjających warunkach stal poddana galwanizacji jest w stanie wytrzymać nawet do 50 lat.
Czy stal ocynkowana rdzewieje?
Tak jak w przypadku stali galwanizowanej jeżeli produkt poddamy cynkowaniu ogniowemu i zostanie to wykonane poprawnie to materiał nie powinien korodować. W takim przypadku zyskujemy podobną żywotność jak w gdybyśmy poddali stal cynkowaniu galwanicznemu.