Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony metalu przed rdzą jest cynkowanie. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, czym jest cynkowanie? Jakie są jego rodzaje i gdzie metoda ta najczęściej znajduje zastosowanie?

Czym jest cynkowanie?

Podczas cynkowania nakłada się warstwę cynku na metalowy element, który podatny jest na korozję. A zatem proces cynkowania ma na celu ochronę metali przed rdzewieniem, dzięki czemu przedłuża się ich żywotność.cynkowana blacha

Zanim jednak metalowy element zostanie potraktowany cynkiem, jest dokładnie oczyszczany, np. podczas obróbki strumieniowo-ściernej lub wibrościernej. W efekcie tych prac otrzymujemy powierzchnię wolną od śladów korozji gazowej, rdzy, starych powłok czy piasku.

Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie materiału i poddanie go wytrawieniu – po to by pozbawić go cząsteczek niemetalicznych, takich jak zgorzelina. W tym celu stal zanurzana jest w kwasie solnym lub fluorowodorowym, a następnie poddaje się ją topnikowaniu – jest to kolejna kąpieli, lecz tym razem w roztworze wodnym chlorku cynku oraz chlorku amonu. Co nam daje topnikowanie? Otóż, po takiej kąpieli stal całkowicie pozbawiona jest tlenków. Na koniec metalowy element należy jeszcze osuszyć w temperaturze do 150 ᵒC. Tak przygotowaną stal czeka już tylko proces cynkowania.

Jakie są rodzaje cynkowania?

Wyróżniamy kilka metod cynkowania, które różnią się między sobą sposobem nakładania ochronnej warstwy cynku. I tak mamy:

1. Cynkowanie ogniowe – zwane też cynkowaniem zanurzeniowym. Metoda ta polega na zanurzeniu stali w ciekłym i rozgrzanym do 450–500 ᵒC cynku. Dzięki temu otrzymujemy wytrzymałą i grubą warstwę cynku, która może przetrwać nawet do 100 lat. Metoda ta jest droższa niż cynkowanie galwaniczne.

2. Cynkowanie galwaniczne – technika ta polega na zanurzeniu stali w specjalnej kąpieli elektrolitowej, która zawiera związki cynku. Cząsteczki cynku – pod wpływem prądu – osiadają na metalowym przedmiocie, który na kolejnym etapie jest pasywowany, a na koniec płukany. Dzięki tej metodzie otrzymujemy równomiernie rozłożoną warstwę cynku, ale niestety dosyć cienką – od 3 do 6 μm – przez co mało odporną na uszkodzenia mechaniczne.

3. Cynkowanie natryskowe – ta metoda stosowana jest najczęściej przy przedmiotach dużych lub mało odpornych na wysoką temperaturę. W tym przypadku drut cynkowy jest roztapiany, a następnie rozpylany na danym elemencie – za pomocą sprężonego powietrza.

4. Cynkowanie proszkowe – dosyć pracochłonna metoda, dlatego coraz rzadziej stosowana. Polega na umieszczeniu oczyszczonego elementu metalowego w sproszkowanym cynku, zawierającym około 6% tlenku cynku. Taka kąpiel trwa kilka godzin.

Cynkowanie zastosowaniecynkowane konewki

Elementy ocynkowane charakteryzują się większą trwałością, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych jak i w przemyśle. I tak, ocynkowaną stal znajdziemy w prywatnych domach m.in. instalacjach elektrycznych, ale też grzewczych. Z takich elementów będą również wykonane ważne podzespoły samochodu, motoru, a nawet roweru. A zatem stal cynkowaną docenia przemysł motoryzacyjny, elektryczny, ale też budowlanym.