Print Friendly, PDF & Email

Obróbka metali może przebiegać na różne sposoby. W zależności od rodzaju tworzywa, z którym ma się do czynienia lub preferencji użytkownika, stosuje się konkretne metody wycinania materiału. Do najpopularniejszych należy cięcie plazmowe oraz cięcie gazowe. Czym się charakteryzują?ciecie plazmowe

Cięcie plazmowe – na czym polega?

Cięcie plazmą to technika, którą wykorzystuje się przy cięciu metalu. Polega ona na topieniu tworzywa i wyrzucaniu go ze szczeliny cięcia. Zadania tego typu przeprowadza się dzięki energii kinetycznej – plazmowy łuk elektryczny, którego używa się w procesie obróbki metalu, działa właśnie pod jej wpływem. Podczas cięcia metalu konieczne jest utrzymanie jarzącego się łuku pomiędzy tworzywem a elektrodą nietopliwą. Dzięki temu, że w procesie wykorzystuje się działanie wysokiej temperatury oraz wysokiej prędkości strumienia w jądrze łuku plazmowego, możliwe jest wykonanie dwóch wspomnianych wcześniej czynności:

– stopienia materiału,
– wyrzucenia tworzywa ze szczeliny cięcia.

Cięcie plazmowe należy do jednych z bardziej popularnych metod rozdzielania metali. Wynika to głównie z łatwości obróbki tworzyw oraz komfortu pracy. Jakie są jeszcze plusy związane z cięciem plazmą?

Cięcie plazmowe zalety

Jednym z głównych plusów cięcia plazmowego jest to, że cały proces nie wymaga poświęcenia mu zbyt wiele czasu. Wycinarki plazmowe charakteryzują się sprawnym działaniem, dzięki czemu można skończyć daną pracę znacznie szybciej niż w przypadku zastosowania np. przecinarek tlenowo-gazowych. Trzeba przyznać, że krótki czas wykonywania obowiązków pracowniczych bardzo się ceni – dlatego właśnie cięcie plazmą jest najchętniej wybierane przez profesjonalistów.

Za kolejną zaletę cięcia plazmowego można uznać także precyzję oraz pewnego rodzaju spersonalizowane działania. Urządzenie pozwala wykonywać pracę w preferowany przez użytkownika sposób – np. pod danym kątem. Dzięki temu możliwe jest także dostosowanie pracy wycinarki do końcowego efektu, który chce się uzyskać. Dodatkowo, cięcie plazmowe pozwala działać niemal wyłącznie na konkretnym obszarze tworzywa, przez co obrabia się tylko te części materiału, które tego wymagają nie naruszając innych elementów arkusza. Użytkownicy wycinarek plazmowych cenią sobie je również za oszczędność – mała strefa cięcia pozwala zminimalizować straty w materiałach. Samo urządzenie jest też stosunkowo niedrogie, a jego eksploatacja nie wymaga wielkich nakładów pieniężnych. Proces cięcia plazmą jest łatwy w automatyzacji.

Jakie są wady cięcia plazmowego?

Choć cięcie plazmowe stali należy do jednych z bardziej efektywnych oraz wygodnych rozwiązań, nie jest pozbawiony wad. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj wysoki poziom hałasu, który generuje praca z wycinarkami plazmowymi (choć ten można zniwelować pracując pod wodą). Użytkownicy urządzenia muszą także borykać się z dymem i gazem, który wydobywa się z maszyny, co negatywnie wpływa na kondycję zdrowotną. Narażeni są również na działanie wysokiego promieniowania UV. Jedną z większych trudności w wykonywaniu cięcia plazmą jest utrzymywanie prostopadłych krawędzi. Wadą są również zmiany strukturalne, które tworzą się w strefie cięcia.

 

W jakich przypadkach można zastosować technikę cięcia plazmowego?

Cięcie plazmowe jest niezwykle uniwersalną metodą obróbki, dzięki czemu nadaje się do pracy z różnymi materiałami. Najczęściej stosuje się je do tworzyw, które przewodzą prąd. Wymienić tutaj można np. aluminium, stal czarną i stal nierdzewną.

Nie ma przeszkód, by zastosować cięcie plazmowe również do obróbki takich materiałów jak blachy, siatki, rury czy kształtowniki. Warto podkreślić, że przecinarka plazmowa zdaje egzamin nawet, gdy tworzywa są zabrudzone, pokryte farbą lub zardzewiałe.