Print Friendly, PDF & Email

W działaniu wielu przedsiębiorstw można zauważyć stopniowe zmierzanie ku racjonalizacji procesów przebiegających w firmie. W związku z tym obróbka metalu CNC (czyli z ang. Computerized Numerical Control) zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Pozwala ona na zautomatyzowane wytwarzanie rozmaitych części przy zachowaniu wysokiej precyzji.

Czym jest obróbka CNC i na czym polega?

Obróbka skrawaniem CNC polega na usuwaniu określonej warstwy materiału z przygotówki, z wykorzystaniem narzędzia skrawającego. W przeciwieństwie jednak do standardowej obróbki – tutaj mamy do czynienia z komputerowym sterowaniem procesem w obrabiarkach.

Metoda ta może być wykorzystana do obróbki wielu metali: m.in. stali, aluminium, a także drewna i wielu innych rodzajów materiałów.

Obróbka CNC metody i etapy

Obróbka skrawaniem CNC dzieli się na mechaniczną i erozyjną. W każdej z tych metod wykorzystuje się inną siłą do oddziaływania na obrabiany materiał.

W trakcie obróbki materiału z zastosowaniem siły mechanicznej dochodzi do usunięcia nadmiaru materiału z użyciem narzędzia. W zależności od tego, co zostało wykorzystane w tym celu, możemy mówić o obróbce ściernej lub wiórowej.

Jeśli zaś chodzi o obróbkę CNC typu erozyjnego – do usunięcia naddatku materiału nie wykorzystuje się siły mechanicznej. W takim przypadku możemy mówić o obróbce elektrochemicznej i elektroerozyjnej.

obrobka-cnc

Proces produkcji elementów z użyciem obróbki CNC można podzielić na trzy etapy:

1. tworzenie komputerowego projektu – na tym etapie bierze się pod uwagę wiele czynników, takich jak rodzaj oraz klasa maszyny (najczęściej wykorzystywane są frezarki oraz tokarki), jej techniczne możliwości i rodzaj materiału, z którym będziemy pracować,

2. przetwarzanie projektu przez maszynę,

3. komputerowe obrobienie danego elementu – to właśnie na tym etapie dochodzi do obróbki materiałów metodą CNC i wytworzenia ostatecznie przygotowanych elementów.

Zalety stosowania obróbki CNC

Obróbka CNC niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim, ta forma obrabiania materiałów jest wysoka precyzja, dzięki której możliwe jest uzyskanie dokładnie takiego kształtu, jaki jest potrzebny, w niemalże każdym typie tworzywa. To sprawia, że docinane elementy są odpowiednio dopasowane do całej reszty konstrukcji, której częścią mają się stać po zakończeniu procesu produkcyjnego.

Nie mniejsze znaczenie ma również zdecydowana oszczędność czasu, jaką zapewnia ten rodzaj obróbki w porównaniu z metodami konwencjonalnymi obrabiania różnych powierzchni. Czas, jaki jest potrzebny na docięcie każdej z części jest nieporównywalnie krótszy, co ma szczególne znaczenie w zakładach produkcyjnych. Daje to bowiem możliwość wytwarzania większej ilości odpowiednio dociętych elementów w znacznie krótszym czasie, tym samym podnosząc produkcję i zwiększając zyski.

Nie można zapomnieć również o elastyczności oraz ekonomiczności, które wyróżniają obróbkę CNC. Możliwość zmiany poszczególnych elementów danego wzoru poprzez dokonanie modyfikacji już istniejącego programu CNC oraz niższy koszt produkcji sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie tego rodzaju obróbki.

Obróbka niesie za sobą wiele możliwości, a jej stosowanie jest proste i ekonomiczne. To świetne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych zakładów produkcyjnych.

Źródło1

Źródło2