OFERTA CIĘCIE WODĄ / WATERJET
Świadczymy usługi cięcia wodą waterjet. Technologia waterjet polega na cięciu materiałów strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem.
Woda zawiera dodatki ścierniwa dzięki czemu możliwe jest przecinanie stali. Zaletą obróbki hydro-ściernej jest cięcie materiałów bez zmiany ich struktury.
Oferujemy cięcie wodą elementów według rysunków Klienta (preferowany format pliku .dxf) :
Grubość materiału: do 100 mm
Maksymalny zakres roboczy stołu: 1800 x 5700
Gatunki stali: S355, C45, 40HM, 40H, 1.2312, 1.2311, H400, H500 i pozostałe z naszej szerokiej oferty (nasza stal),
nie tniemy z powierzonego materiału.
W standardzie wycinamy w trzeciej klasie chropowatości,
na specjalne życzenie Klienta w klasach wyższych.
Zapraszamy serdecznie do współpracy z naszymi doradcami.
Bez wody nie ma życia, ale jednocześnie jest to niszczycielski żywioł. Niepozorne krople mogą wydrążyć dziurę w najtwardszej skale, jeśli będą na nią spadać przez dłuższy czas. Powstała nawet metoda cięcia wodą. Wyróżnia się niezwykłą precyzją. Wystarczy spojrzeć na myjki wysokociśnieniowe, które są w stanie bez żadnych chemicznych detergentów pozbyć się uporczywych zabrudzeń z dowolnej powierzchni. Cięcie wodą to technika wykorzystywana przy obróbce różnego rodzaju materiałów. Sprawdzi się w przypadku blachy, kamienia, metalu, drewna, szkła, ceramiki i tworzyw sztucznych.
Na czym polega cięcie wodą i do czego służy?
Metoda cięcia wodą wykorzystuje moc strumienia o wysokim ciśnieniu. Dodaje się do niego materiał ścierny w postaci specjalnego piasku. Połączenie wody i ścierniwa tworzy mieszankę, która po uzyskaniu niezwykłej prędkości jest w stanie ciąć nawet kamień i stal. Strumień wody osiąga ekstremalnie wysokie ciśnienie, co pozwala na przycinanie kilku elementów w tym samym czasie. Nowoczesne maszyny przemysłowe wykorzystujące metodę cięcia wodą uzyskują idealny efekt wyłącznie przy wykorzystaniu czystego strumienia wody. W przypadku najtwardszych materiałów konieczne staje się dodanie garnetu. W zależności od ciśnienia wody, prędkość cięcia będzie inna. Wpływa na nią również rodzaj użytego ścierniwa i średnica dyszy. Metoda ta ma szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej, maszynowej, elektronicznej, meblowej, lotniczej i w budownictwie. Cięcie wodą pozwala na obrabianie niemalże każdego materiału: folii, tkaniny, pianki, gumy, papieru, tektury, drewna, żywności, aluminium stali, MDF, szkła, nylonu, granitu, ceramiki, włókna węglowego, kompozytów, kamienia itd.
Zalety cięcia wodą
Cięcie wodą cieszy się dużą popularnością ze względu na liczne zalety tego rozwiązania technologicznego. Można liczyć na bardzo precyzyjne cięcie nawet w przypadku mniejszych powierzchni. Jest to bardzo efektowna technika, która pozwala na szybkie zrealizowanie zlecenia. Uzyskane krawędzie są równe, co stanowi kolejny plus. Cięcie wodą to uniwersalna metoda, która ma szerokie zastosowanie. Można po nią sięgać przy problematycznych materiałach o dużej grubości i twardości. Strumień wody ze ścierniwem poradzi sobie nawet w przypadku powierzchni sprawiających więcej trudności w obróbce. Cięcie wodą jest tańszym rozwiązaniem niż za pomocą lasera. Kolejną zaletą będzie niepowstawanie mikropęknięć. Nie trzeba martwić się żadnymi odkształceniami. Na korzyść metody cięcia wodą przemawia niska temperatura procesu. Ryzyko zniszczenia obrabianego materiału zostaje zredukowane do minimum.
Co przemawia na korzyść techniki cięcia wodą?
Cięcie wodą daje niemalże nieograniczone możliwości. Pozwala na uzyskanie skomplikowanych kształtów. Na tym jednak zalety się nie kończą. Można do nich zaliczyć również brak powstawania pyłów, znika również problem z toksycznymi oparami. Technika cięcia wodą sprawdza się w przypadku niemalże każdego materiału. Obrabiana powierzchnia pozostaje czysta. Nie powstają na niej żadne zmiany strukturalne. Jako że krawędzie są idealnie wyrównane, znika konieczność zastosowania dodatkowej obróbki. Przekłada się to na oszczędność pieniędzy i czasu. Nie trzeba utwardzać materiału wzdłuż krawędzi cięcia. Szczelina cięcia ma bardzo małą szerokość. Technika ta może być wykorzystywana nawet w trudnych warunkach, także w przypadku zagrożenia eksplozją. Ryzyko porażenia prądem lub wybuchu pożaru jest niewielkie. Znika konieczność stosowania drogich chłodziw, cięcie wykonuje się na zimno.