Print Friendly, PDF & Email

Pręty ciągnione - akrostal

Pręty ciągnione mają szerokie zastosowanie.

Są niezbędne na placu budowy, wykorzystywane są do zbrojenia betonu oraz do budowy systemów ogrodzeniowych, a nawet do budowy maszyn przemysłowych. Pręty ciągnione są specjalnym rodzajem stali.

Na rynku dostępne są pręty okrągłe, kwadratowe, sześciokątne, pręty wykonywane metodą walcowania, kucia lub odlewania ciągłego. Ponadto Pręty walcowane po usunięciu zgorzeliny można poddać procesowi ciągnienia. Mamy dla Was kilka informacji!

Pręty ciągnione

Pręty są ważnym elementem konstrukcyjnym domu. Właśnie dlatego muszą być wytrzymałe, odporne na korozję oraz przede wszystkim trwałe. Przed zakupem prętów warto więc zasięgnąć kilku informacji. Należy zdecydować się na takie, które będą optymalne w naszym przypadku.

Ciągnienie to dość skomplikowany proces wykorzystywany w metalurgii. Dzięki ciągnieniu materiał zwiększa swoją długość kosztem średnicy. Co ważne, ciągnienie nie powoduje zmian w strukturze materiału oraz umożliwia w dość sprawny oraz ekonomiczny sposób uzyskanie pożądanego kształtu obrabianego materiału.

Dzięki ciągnieniu obrabiany materiał zwiększa swoją wytrzymałość, zmniejsza się natomiast jego elastyczność. Jest to bardzo precyzyjna metoda, która wykorzystywana jest szczególnie w przypadku gdy metoda walcowania nie przyniosłaby oczekiwanych efektów.

Jak przebiega proces ciągnienia?

Proces ciągnienia jest obróbką, która polega na przeciągnięciu obrabianego materiału przez otwór ciągadła. Co ważne, otwór ma mniejszą średnicę od średnicy materiału, który jest przez niego przeciągany. Pozwala to na wydłużenie materiału i przede wszystkim zmniejszenie jego średnicy. Cały proces umożliwia uzyskanie prostych prętów o dowolnej średnicy. Pręty wykonane metodą ciągnienia mają gładką i szczególnie często błyszczącą powierzchnię. Proces ciągnienia może być prowadzony na gorąco lub na zimno.

Możemy wyróżnić wiele metod ciągnienia, wszystko to zależy od rodzaju ciągarki którą wykorzystamy w procesie ciągnienia:

  • ciągnienie na sucho, wykorzystywane są stałe środki smarujące
  • ciągnienie na mokro, wykorzystywane są płynne środki smarujące
  • ciągnienie prostoliniowe, drut przechodzi pomiędzy bębnami wzdłuż linii prostej
  • ciągnienie z wykorzystaniem przeciwciągu, gdy materiał przechodzi przez otwór z jednej strony ciągniony jest również w stronę z której jest wpychany
  • ciągnienie kalibrujące, z małym ubytkiem w przekroju
  • ciągnienie bezpoślizgowe, nie występuje ciągnienie pomiędzy materiałem a bębnem
  • ciągnienie poślizgowe, występuje ciągnienie pomiędzy materiałem a bębnem

Różne przekroje.

Pręty ciągnione dostępne są w różnych rozmiarach. Wybierać możemy pomiędzy wykonanymi z różnych gatunków stali prętami o przekroju okrągłym, kwadratowym lub sześciokątnym.

 

Potrzebujesz prętów? Skontaktuj się z nami.

Nasza oferta stali